Felvonulók május 1-én

Az egyetem képviselői egy május 1-jei felvonuláson

1880. február 15-én tartotta alakuló ülését a magyar állatorvosok első szakmai szerveződése a Magyarországi Állatorvosi Egylet (később Egyesület, MOÁE), amelynek célja „elősegíteni mind olyan törekvéseket, melyek a tudományos állatgyógyászat terjesztését […] czélozzák; támogatni végre mindazt, mi az állatorvosok jólétét elősegítheti, azok érdekeit védheti”. Akkoriban kapott erőre a szakmai öntudat, amit az Egyesületen kívül a szaklap, majd egy közlöny megjelentetése is erősített. Negyed század múlva, amikor az Egyesület már tekintélyes szereplője volt az állategészségügyi rendszer fejlesztésének, az állatorvosi kar erkölcsi, anyagi és társadalmi érdekeinek védelméről beszéltek.

A Tanácsköztársaság idején kísérlet történt az állatorvosi kamara létrehozására, és megalakították a Magyarországi Állatorvosok Szakszervezetét, melynek meg nem valósult programjában szerepelt többek között az orvosokkal és mérnökökkel egyenlő elbánás, a népélelmezés állatorvosi vonatkozású ügyeiben teljes hatáskör, a szakképzetlenek elleni fellépés, a képzés gyakorlatiassá tétele és az állategészségügy nemzetközi szabályozása iránti igény. A Tanácsköztársaság után az átmenetileg felfüggesztett MOÁE folytatta munkáját, és székházat is kapott.

A II. világháború után megszüntették az Egyesületet, és az állatorvosok érdekvédelmét – párhuzamosan vagy egymást követően – több szakszervezet látta el: a Magyar Állatorvosok Szabad Szakszervezete, majd az Orvos-Egészségügyi Dolgozók Szakszervezete, 1952-től a Közalkalmazottak Szakszervezetének állatorvos csoportja, illetve a Mezőgazdasági Dolgozók Országos Szakszervezete állatorvosi tagozata. Ekkor az érdekvédelem – a közügyek iránt nagy érdeklődést mutató, 100 esztendeje született Szép Iván (az állathigiénia első előadója, majd a gödöllői Agrártudományi Egyetem tanszékvezetője, maga is szakszervezeti vezető) beszámolója szerint – főként a szakmai szempontok érvényesítését jelentette, de feladat volt a politikai szándékok közvetítése is. 1961-ben alakult meg a Magyar Agrártudományi Egyesület kebelében az Állatorvosok Társasága, elsősorban a szakmai érdekképviseletet tűzve zászlajára.

A rendszerváltás új helyzetet, a szakma gyökeres átalakulását hozta. Az újjáéledt Magyar Országos Állatorvos Egyesület, és a kamarák, majd a Magyar Állatorvosi Kamara viszik tovább az állatorvosok érdekvédelmének ügyét.

A levéltárában található fényképen az Állatorvostudományi Egyetem felvonulói láthatók az 1960-as évek végén, a munka ünnepén, a Szakszervezetek Országos Tanácsának székháza előtt.

Orbán Éva

Eredeti megjelenés: Orbán Éva: Felvonulók május 1-én. Magyar Állatorvosok Lapja, 2020. 142. 3. 130.