A Monostori erőd istállója

A Monostori erőd istállója

1849 májusában vette át Klapka György a Duna bal partján, a Vág torkolatánál fekvő komáromi erődök parancsnokságát, és azonnal elrendelte a további erődítést a jobb parton is. A védők a világosi fegyverletétel után még egy hónapig tartották magukat, végül szabad elvonulást kiharcolva adták fel a küzdelmet. A hatalmas Monostori erődöt – éppen e csaták tapasztalatait figyelembe véve – végül az osztrákok építették meg 1850 és 1871 között. Ez azonban soha nem játszott hadi szerepet. A két világháború között laktanya és kiképzőközpont, a második világháború alatt a deportált zsidók gyűjtőhelye, majd a rendszerváltásig szovjet katonai lőszerraktár volt.

A képen látható istálló magán viseli a későbbi korok rombolásának nyomait, mégis őriz valamit abból az építészeti hagyományból, amely felfedezhető például Mezőhegyesen, a Kincsemet ábrázoló festményeken, és teljes szépségében látható a száz évvel korábban épült gödöllői Grassalkovich kastélyban. A lovak lábát itt nem védték fakockákból álló padozattal, ám a szellős termekben a tágas állásokat márvány itatóval szerelték fel, megbecsülvén a málhás, igavonó és harcra készülő négylábúakat.

Állatorvosi ellátásuk nem volt ilyen megnyugtató. Az erőd megépülte után húsz évvel, 1892-ben Hutÿra Ferenc cikkben szorgalmazta a katonai állatorvosi szolgálat reformját, ami a képzésre és a szervezet átalakítására terjedt volna ki. A Monarchia közös hadseregének állatorvos-létszáma (a méneskariakkal együtt) akkor 120 fő volt, miközben békeidőben 52 000, háborúban 177 000 ló ellátásáról kellett gondoskodni. Rendelkezésre álltak a gyógykovácsok, akik a hadseregben (és leszerelésük után a civil életben is) állatorvosi feladatokat láthattak el. Hutÿra helytelennek tartotta az ő átképzésük gyakorlatát, már csak azért is, mert a volt patkolókovácsok könnyebben engedelmeskedtek a tisztek állatorvosi szempontból esetleg helyteleníthető parancsainak. Képzettség tekintetében a polgári állatorvosokéval azonos szintet követelt, kiegészítve speciális ismeretekkel. Szükségesnek ítélte a megfelelő szervezet kialakítását, és az állatorvosok státusának megerősítését, hosszabb távon tiszti rangra emelésüket is. A hadügyi igazgatásban szakembereket szeretett volna látni az állategészségüggyel, különösen a hatalmas értékű lóállomány felügyeletével kapcsolatos posztokon. Az átszervezés a járványvédelem szempontjából is elengedhetetlen volt.

Orbán Éva

 

Eredeti megjelenés: Orbán Éva: A Monostori erőd istállójaMagyar Állatorvosok Lapja, 2018. 140. 9. 514.