Röntgenfelvétel 1896-ból

Az első hazai röntgenfelvétel
Az első hazai röntgenfelvétel: felirat Aujeszky példányának hátoldalán
Az első hazai röntgenfelvétel: felirat Aujeszky példányának hátoldalán

 

 

 

 

 

 

 

 

Vasárnap volt. Aujeszky Aladár talán egy tenyészet ellenőrzésére ugrott be akkori munkahelyére, Hőgyes Endre kórtani intézetébe. A professzor lelkesülten adta kezébe azt a törékeny lapot, amelyen az első magyar röntgenfelvételek láthatók: Eötvös Loránd ujja, amelyen a csontok és a gyűrűk jól látszanak, és egy béka. Hőgyes előző este, 1896. január 18-án a Királyi Orvosegyesületnek tartott előadásán mutatta be a képet, amelyet 120 éven át őriztek, hogy most – Aujeszky Lenke ajándékaként – az Állatorvostudományi Egyetem levéltárába kerüljön.

Röntgen – akkor még X-sugárzásnak nevezett – felfedezését két nappal korábban ismertette Klupáthy Jenő a Matematikai és Fizikai Társulatban. Az ülésen maga Eötvös Loránd elnökölt, aki örömmel konstatálta, hogy a felfedezés híre „díszes vendégkoszorút gyűjtött”.  Nem csoda, hiszen nemcsak olyan szaklapokban írták le, mint a Természettudományi Közlöny (Wartha Vince), hanem a sokak által olvasott Vasárnapi Újságban is. Február 8-án Dollinger Gyula már számot adott az első röntgenfelvétellel támogatott műtétről: egy tenyérből operált ki sörétszemeket az Eötvös által készített kép alapján. Február 7-én Pongó Kiss Károly orvosi célokra röntgenlaboratóriumot hozott lére a műegyetemen, és olyan – általa millenniuminak nevezett – röntgenlámpákat készített, amelyekből külföldre is szállítottak. A nyári hónapokban Jutassy József bőrgyógyászati elváltozásokat kezdett sugárzással kezelni, s ezzel ő lett a röntgenterápia hazai megalapítója.

1898-ra már az országban több helyen (Késmárk, Pozsony, Pest) létesítettek röntgenlaboratóriumokat állami és magán rendelőkben, kórházakban. A Rókusban 1899-ben 199 beteget vizsgáltak röntgennel, Alexander Béla magánrendelőjében évente átlagosan 10-et, 10 forint körüli áron. A berendezés 100 vizsgálat árából telt ki. Stein Adolf volt az első magyar röntgenorvos. Az ő nevéhez fűződnek az első hólyag- és vesekő-kimutatások.

Bár az Állatorvosi Lapokban már 1913-ban jelent meg áttekintés a röntgensugárzás orvosi alkalmazásáról, a sebészeti klinika csak 1929-ben szerezte be első készülékét, amelyet Kovács Gyula működtetett és ismertetett a lap hasábjain.

Orbán Éva

Eredeti megjelenés: Orbán Éva: Röntgenfelvétel 1896-ból. Magyar Állatorvosok Lapja, 2016. 138. 12. 706.