Az Európai Állatorvosképző Intézemények Egyesülete (EAEVE)

EAEVE honlap

Az ismertetés alapja: https://www.eaeve.org/

Mi az EAEVE?

Az Európai Állatorvosképző Intézmények Egyesületét (European Association of Establishments for Veterinary Education, rövidítve EAEVE) 1988-ban alapították azzal a céllal, hogy az európai állatorvosképző intézmények hivatalos akkreditáló szerve legyen. Küldetése az állatorvosképző intézmények és az állatorvosképzés minőségének és színvonalának értékelése, támogatása és további fejlesztése elsősorban az Európai Unió területén, de – egyre gyakrabban – azon kívül is.

Ugyancsak célja a rendszernek az Egyesület tagintézményei közötti együttműködés erősítése, a szakmai viták lefolytatása az állatorvosképzés fejlesztésének és harmonizálásának elősegítése érdekében. Az információk megosztása, a munkatársak, diákok és oktatási anyagok tagok közötti cseréjének ösztönzése is a szervezet feladata.

2018-ban a 110 európai állatorvosképző intézmény közül 96 az EAEVE tagja volt.

Nem célja és feladata rangsor felállítása (lásd http://szurcsapespenna.hu/felsooktatasi-rangsorok/) az intézmények között, és erre ez a szervezet és az értékelési rendszer nem is alkalmas.

Az EAEVE és az Európai Állatorvosok Szövetsége (Federation of Veterinarians of Europe) által kidolgozott értékelési rendszer garanciát jelent

  • a társadalom számára – amely biztos lehet benne, hogy a végzett állatorvosok és az általuk nyújtott szolgáltatások minősége megfelelő,
  • az állatorvostan-hallgatók számára – akik biztosak lehetnek benne, hogy a képzésük közmegállapodáson nyugvó és elfogadott szintű szaktudást biztosít a számukra,
  • az állatorvosképző intézmények számára – amelyek tájékozódhatnak arról, hogy a tanterv és az intézmény eléri a közös megállapodással kialakított szintet.

És nem utolsó sorban biztosítja, hogy az akkreditált intézményben végzettek diplomáját az EU többi országában is elfogadják.

 

Milyen szintről (standardokról) van szó?

Elsődlegesen az Európai Uniós irányelvekben meghatározott követelményekről. Ezeket a következő dokumentumok tartalmazzák:

Ezeket bontja le és fogalmazza meg még pontosabban az Állatorvosképzés Értékelésének Európai Rendszere (European System of Evaluation of Veterinary Training), amit az EAEVE és az FVE dolgozott ki. Az intézmények által elérendő követelményeket egy mindenki számára hozzáférhető kézikönyv, a Manual of Standard Operating Procedure (rövidítve SOP) tartalmazza, amit rendszeresen felülvizsgálnak és átdolgoznak.

A kézkönyv az alábbi részekből áll:

  • meghatározza az irányadó dokumentumokat,
  • megadja az ESEVT értékelés pontos eljárásrendjét,
  • tartalmazza az ESEVT Standardokat, amelyeket az akkreditációhoz teljesíteni kell
  • valamint (jelenleg 18 mellékletben) meghatározza az ESEVT által figyelembe vett indikátorokat; az intézmény által készítendő önértékelés tartalmát és szerkezetét; a különböző típusú értékelő jelentések szempontjait és szerkezetét; az időközi jelentés szerkezetét; a látogatás utáni kérdőíveket; definiálja a használt fogalmakat stb.

Jelenleg a 2019-es a legújabb változat, amit a 2016-os, illetve a 2012-es előzött meg. A 2012-es SOP (amely szerint a budapesti állatorvosképző intézmény értékelése is zajlott) még ún. kétlépcsős értékelés volt, a szakmai szempontokat és a minőségügyi rendszert két külön önértékelési dokumentumban kellett bemutatni. A 2016-os SOP már csak „egy lépcsőt” használt, külön minőségügyi fejezettel, míg a 2019-es dokumentumban a minőség szempontja az összes fejezetet átszövi. Ez a változás megfelel nemzetközi trendeknek és az ESEVT fejlődésének.

Ugyancsak fontos momentum, hogy az állatorvosképzés megítélésének középpontjába a gyakorlat igényei kerültek. Az ún. Day One Competences (lásd SOP 2019 28–33. oldal,) magyarul, PDF formátumban: Első napi kompetenciák), vagyis azok a kompetenciák kell, hogy meghatározzák a képzés tartalmát és módszereit, amelyekkel a frissen végzett állatorvosnak a munkába állás első napján rendelkeznie kell.

Az állatorvosképző intézményeknek az akkreditáció idején érvényes SOP-t kell figyelembe venniük az akkreditációra való felkészülésként az önértékelés összeállításánál. Vannak átmeneti időszakok, amikor két SOP közül is választhatnak. Ebből következik, hogy az EAEVE honlapján található önértékelések, illetve jelentések nem teljesen azonos struktúrájúak, de értékük azonos. A különböző SOP-k eltérő időintervallumot határoznak meg a következő értékelés esedékességére.

Az EAEVE működése teljesen átlátható, minden információ – közte a szervezet stratégiai terve – megtalálható a honlapon.

Összeállította: Orbán Éva