Igavonók az edelényi kastélyban

Lieb János freskója az edelényi kastélyban

Külömben az ökör felette szelíd állat, és ha egyszer járomba szokott, mindenféle viszontagságokat, és nyomorúságokat békességesen eltűr. Az Istennek különös ajándéka az ökör az emberekhez, a’ mint Mitterpacher szóll. Ugyanis ez nemtsak minden legkissebb részetskéjével, hanem erejévelis segíti Házi, és Mezei-gazdaságunkat… Ha mi a’ Gazdaságnak emlékeztető oszlopot akarnánk emelni, nem tudom ha az ökörnél lehetne e’ többet jelentő ábrázolást választani.” – írja Nagyváthy János 1826-ban, a Magyar Practicus Tenyésztetőben.

Ezek után nem csodálkozhatunk azon, hogy az edelényi kastélyt építtető Jean-François L’Huillier unokája, Ludmilla és második férje, Esterházy István gróf elfogadták az észak-magyarországi vándorfestő, Lieb János azon ötletét, hogy a négy évszakot a rájuk jellemző gazdaságbeli munkákat megidéző freskókkal jelenítse meg. Sőt, 1770 után ez lett a gróf szobája. A kétkezi munka és az ebben résztvevő háziállatok iránti tisztelet és megbecsülés jele, hogy a többi teremben látható, mitológiai figurákat, harci jeleneteket, egzotikus vidékeket és állatokat, illetve az arisztokrata élet pillanatait (tánc, pihenés, vadászat stb.) ábrázoló bájos rokokó faliképek mellett megjelenik a kastélyban a gazdagság forrása: a föld, a jószág, és ezek művelői, gondozói is. A gróf szobájában a tavaszt, a szántás idejét az eke elé fogott hat igavonó állat jelképezi, de a többi falon látható az aratás, a horgászat, egy szüreti jelenet és a téli disznóperzselés is.

Nagyváthytól tudjuk, hogy a járomba szánt marhát esztendős korában, egy szép tavaszi napon volt a legcélszerűbb kiherélni. Ilyenkor meg is bélyegezték őket. „Mikor a’ tinók négy esztendőt értek legalkalmatosabbak arra, hogy járomba betaníttassanak, ezen az időn felül nem örömest tanúlnak.” Hangsúlyt fektetett arra is, hogy az ökröket jól táplálják, szénával bőven lássák el különösen télen, mert akkor tudnak a tavaszi nehéz munkálatokban helytállni. „Ha az ökör a’ járomban hat esztendőt szolgált, megkell hizlalni.” – azaz göbölyös lesz. A fertőző betegségek, a marhadög megelőzését ugyancsak fontosnak tartotta a mindig tiszta, friss ivóvíz biztosításával (a kutak és vályúk folyamatos tisztításáról sem megfeledkezve), a megfelelő takarmányozással, a trágya összeszedésével, az állatok több csapatban történő legeltetésével, valamint szájuk rendszeres kimosásával.

Orbán Éva

Eredeti megjelenés: Orbán Éva: Igavonók az edelényi kastélyban. Magyar Állatorvosok Lapja, 2019. 141. 8. 450.

További információ: http://edelenyikastely.hu/galeria