
A felsőoktatási intézmények komoly versenyhelyzetben vannak. Nemcsak az állami, pályázati, esetleg magán forrásokért versengenek, hanem a hallgatókért is – országon belül és nemzetközi szinten egyaránt.
A hallgatók (vagy szüleik) mérlegelnek: a legjobb minőségű oktatást akarják biztosítani a költségeket is figyelembe véve. Ebben segítik őket az akkreditációk, amelyekben a minősítő szervezetek (MAB, EAEVE) garantálják, hogy az adott felsőoktatási intézmény megfelel a szervezet által közzétett elvárásoknak, standardoknak. És segítséget jelenthetnek a nemzetközi rangsorok is.
A tudományos és oktatási teljesítmény értékelése nem könnyű feladat, sok vitára ad alkalmat. Annyi bizonyos, hogy ha nem is ez a legpontosabb és jobb mérőeszköz, a szakirodalmi tevékenység fontos szerepet tölt be minden értékelésben és rangsorolásban. A közlemények száma, a „megszerzett” impakt faktorok és a hivatkozások mennyisége az egyéni értékelést, az intézmények rangsorolását is befolyásolja. Természetesen számos más szempont is vizsgálható, és ezt meg is teszik azok a szervezetek és intézmények, amelyek vállalkoznak az országos és nemzetközi rangsorok kialakítására. Módszertanuk változó, ezért minden esetben érdemes tanulmányozni annak a leírását, hogyan alakították ki a rangsort? Változó természetesen a rangsorolás értéke, megbízhatósága is.
Az közös azonban valamennyi rangsorban, hogy több év kemény munkájával lehet bekerülni, és stabil teljesítményt kell nyújtani. Az újonnan alakult vagy átalakult intézmények hátrányos helyzetben vannak, amennyiben évek telhetnek el, amíg megjelennek a nemzetközi szakmai rangsorokban.
Aki az állatorvostudomány területén szeretne tájékozódni, az alábbi oldalakra látogathat el:
QS World University Rankings 2025 – Veterinary Science 2024
Shanghai Ranking 2024 – Veterinary Science 2024 (A “University of Veterinary Medicine, Budapest” a 151-200. helyen)
Kissé meglepő, hogy a rangsorban olyan felsőoktatási intézmények is szerepelnek, ahol nem folyik állatorvosképzés. Mivel a rangsorolás a Web of Science cikkek kategorizálására szolgáló rendszerén alapul, a “veterinary science” kategóriában szerepelhetnek – szép számmal – határterületi cikkek, következésképpen a rangsorban határterületi egyetemek is.

CWUR – Center for World University Rankings 2024
– Az itt rangsorolt magyar egyetemek 2024-re megállapított helye

– Veterinary Science (2017)

URAP – University Ranking by Academic Performance (2023-24) (az állatorvosképző intézmények rangsora 2023-2024 évre)
Meglepő, hogy az állatorvostudomány alatt kizárólag a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem szerepel, ahol nem folyik állatorvosképzés, bár az adatokat ez a rangsor is a 2016-2021-es időszakból gyűjti, amikor az állatorvosképzés már önálló volt.


Az egyetemek általános, nemzetközi rangsorai közül néhányat szintén a figyelmükbe ajánlunk:
US News and World Report – Global University Rankings 2024-2025 – Best Veterinary Schools 2023
Times Higher Education 2025 – The world university rankings (Veterinary Science 2025)
Ranking Web of Universities – Hungary 2024
(A “University of Veterinary Medicine, Budapest” a magyar egyetemek között 15., a teljes rangsorban 3361. helyen szerepel.)

Hazánkban két folyóirat vállalkozik a rangsorok készítésére, ám ezeket meg kell vásárolni a Figyelő, illetve a HVG mellékleteként.
Minden esetben érdemes alaposan tanulmányozni a rangsor kialakításának módszertanát, és kritikusan fogadni a besorolásokat, akárcsak az intézmények véleményét saját kiválóságukról és pozíciójukról. Az önbecsapás, a helytelen önértékelés senkinek nem tesz jót és a fejlődés gátja.
Orbán Éva
(A linkek frissítve: 2025.01.24.)
Ajánlott irodalom:
Gyles, C.: Veterinary schools – which ones are the best? Canadian Veterinary Journal. 2015. 56. 8. 787-790. PMC4502844 URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4502844/ Letöltve: 2019.03.03.
Bikádi Katalin: Egyetemi rangsorok. Noctua, 2016. 20. 2. URL: http://www.huveta.hu/bitstream/handle/10832/1576/Noctua_2016_2.pdf?sequence=1&isAllowed=y Letöltve: 2019.03.03.