Légsebességmérők

Légsebességmérők

Innen megtetszik, hogy a’ Marhák minéműsége nem a’ levegőtől függ, hanem a’ neveléstől…” – írja Nagyváthy János (1822), helyesen fejtegetve, hogy a tartásmód és a tenyésztés a meghatározók. Utal arra is, hogy az istállózás őshonos háziállataink számára nem lenne feltétlenül szükséges, ám az utóbbi időkben terjedőben van. Az istállók, ólak azonban több szempontból is alkalmatlanok. Az egyik fő hiba, hogy ablak hiányában nem szellőznek megfelelően, holott „A’ tisztán tartás, ablakok ’s a’ levegőnek keresztül járása a’ marhának egésségét nagyon segítik. Ha az istállókon kétfelül van ajtó, a’ levegőnek könnyű mozgásba tétetni…” Az istállók és a „félszer” tájolásánál is figyelemmel van arra, hogy északról érkező hideg szelektől védjék a jószágot.

Hetven évvel később Monostori Károly már a könyvével megcélzott állattenyésztő és állattartó gazdák körében is közismertnek veszi, hogy a jó levegő alkalmas az egészség fenntartására, míg a rossz megbetegít. Részletesen kifejti, hogyan kell az istállókban biztosítani a jó levegőt, amely tiszta, s amelynek „minden száz részében 21 rész éleny és 79 rész légeny” van. A rossz levegőben mérges gázok, szénsav, ammóniák vagy élő testek (élősködők tojásai, hasadó- vagy más gombák és csiráik), illetve élettelen testek (porok, homok stb.) szállnak és terjednek. Ezek ellen számos módon lehet védekezni. A hőfok, a nedvességtartalom, a nyomás, a villamosság szabályozása mellett a légmozgás fontos, sőt kívánatos tényező, hiszen így lehet megszabadulni a szennyeződésektől. A léghuzam, azaz a huzat a legveszélyesebb, ezt kell az istállóban megszüntetni. Nemcsak az ajtó- vagy ablaknyitást, hanem különféle szellőzőberendezések alkalmazását is ajánlja.

A nagyüzemi állattartás megkövetelte, hogy a tapasztalaton alapuló jó tanácsokat a méréseken alapuló környezettervezés váltsa fel. Pontosan meghatározható – többek között –, hogy a különböző háziállatok számára fajuk, fajtájuk, életkoruk szerint, illetve az istálló hőmérséklete, a páratartalom és egyéb tényezők függvényében milyen légmozgás az optimális. Ugyancsak számolni kell a külső légmozgással az istálló tájolásakor, a szagok terjedésének kiszámításakor stb. A képen az Állathigiéniai Tanszéken egykor használt légsebességmérő eszközök láthatók.

Orbán Éva

 

Eredeti megjelenés: Orbán Éva: Légsebességmérők. Magyar Állatorvosok Lapja, 2016. 138. 9. 514.