A magyar állategészségügyi diagnosztikai intézetek munkatársainak publikációi 1929–2018

Manninger Rezső

A kilencven esztendős Országos Állategészségügyi Intézet (OÁI, ma NÉBIH Állategészségügyi Diagnosztikai Igazgatóság) és társintézményei bibliográfiájának összeállítása közben markáns képet kaptam az intézmény(hálózat) tevékenységéről, sőt, a hazai állategészségügy közel egy évszázada során felmerült problémákról. Ha regényszerűen olvassuk, a látszólag unalmasan sorjázó címekből kirajzolódik egy történet, az a történet, amelyet bővebben dr. Szabó István cikk- és fényképgyűjteményében (Az állategészségügyi intézetek története dokumentumokban) is nyomon követhettek az érdeklődők.

A bibliográfia talán nem teljes, mert nincs még minden forrásdokumentum, folyóirat feldolgozva, ahol közlemények láthattak napvilágot, de azért közelíti a teljességet, és mindenképpen hű tanúja az intézet(ek)ben folyó munkának. Ez a kép (az Állatorvostudományi Egyetem levéltárának tulajdona) Manninger Rezsőt, az OÁI első igazgatóját ábrázolja könyvektől körül véve. Az OÁI-ban is könyvszekrényekkel bőven ellátott irodájából nyílt a könyvtár, ami a szakirodalmi tevékenység (olvasás és írás) elismerését, rangját, fontosságát bizonyítja. Nem véletlen az sem, hogy az intézeti évkönyvekben is gondosan regisztráltak minden publikációt és még az előadásokat is.

Az irodalomjegyzéken (A magyar állategészségügyi diagnosztikai intézetek munkatársainak publikációi 1929–2018) is látszik, hogy több szinten is közzé tettek minden eredményt, amit a a többszáz kórkép és kórokozó vizsgálata, a gyakorlat felvetette problémák megoldása során elértek: a tudományos felismeréseket hazai és külföldi szakfolyóiratokban, konferenciákon, az állategészségügyi igazgatásra háramló feladatokat a hivatalos fórumokon, az állattartóknak szánt tanácsokat pedig a gazdasági, szakági lapokban és ismeretterjesztő periodikákban adták közre. Ha utánaszámolunk lenyűgöző, hogy körülbelül tíznaponta jelent és jelenik meg közlemény a diagnosztikai intézetekből.

Nagy örömömre szolgál, hogy e kiváló intézmény történetét dokumentumokban és most már – dr. Sályi Gábor és dr. Glávits Róbert kezdeményezésére – a publikációk áttekintése révén is megismerheti a kedves Olvasó!

Orbán Éva

 

A 90. éves jubileumi rendezvény előadásai itt találhatók: https://portal.nebih.gov.hu/-/adi-90-jubileumi-konferencia