“Az Obádovics”

Obádovics J. Gyula: Életem

Obádovics J. Gyula: Életem – Hiszek a végtelenben. Budapest : Scolar, 2017. 308, [3] p., [32] t. részben színes illusztrációkkal

21. kiadását érte meg egy könyv, amelynek nincs köze az állatorvosláshoz, de köze van sokak érettségijéhez: “az Obádovics”, azaz Obádovics J. Gyula: Matematika című könyve. Nemzetközi sikere nem mérhető a Hutÿra-Marekéhez*, de 1958 óta több generációt segített át az érettségin. Szerzője 90. születésnapjára a vejével alapított Scolar Kiadó önéletrajzi kötetet jelentetett meg Életem – Hiszek a végtelenben címmel.
Nem várnánk egy matematikustól, de olvasmányos, saját versekkel színezett, dokumentumokkal alátámasztott, jó arányérzékkel szerkesztett autobiográfiát olvashatunk Obádovics tollából. Egy meg nem alkuvó, az alkotás lehetőségét megszállottan kereső ember útját követhetjük a 20. század második felének, a 21. század elejének történelmi fordulóin át. Egy emberét, aki minden megszállottsága mellett szereti az embereket – a családját, a mestereit, a tanítványait és a kollégáit; aki motorja egy-egy munkacsoportnak, ugyanakkor ki nem maradna egyetlen derűs összejövetelből sem, és meghatottságát se rejti véka alá. Amikor pedig – pályája során több alkalommal – értelmetlen és indokolatlan akadályokba ütközik, inkább módosítja az útját olyan irányba, ahol a terveit meg tudja valósítani.
Obádovics J. Gyula bajai bunyevác családból származik, és kiáll a bunyevác identitás mellett. Könyvének kedves része a gyermekkor bemutatása, amelyben eligazítást kapunk nemcsak a család történetéről, hanem a bunyevác nyelvről is, és azt is megtudjuk, mit játszottak gyerekként. Tanítói, majd 1950-ben matematika-fizika tanári képesítést szerzett. Hogy csak főállásait említsük: hosszú időn át a Miskolci Nehézipari Műszaki Egyetemen oktatott, majd az Országos Vezetőképző Központ számítástechnikai osztályának vezetője lett. Megszervezte a Munkaügyi Minisztérium Számítástechnikai Intézetét. Végül a Gödöllői Agrártudományi Egyetem Mezőgazdasági Gépészmérnöki Kar matematikai és számítástechnikai intézetének igazgatója, tanszékvezető egyetemi tanára volt.
Pályája során a tudományos munka mellett mindig törekedett a matematika, majd a számítástechnika oktatásának hatékonyabbá tételére, az oktatási módszerek csiszolására, amit az is bizonyít, hogy “sikerkönyvét” is folyamatosan javítja, alakítja a tantervi követelményekhez és a diákok tanulási szokásainak változásaihoz. Mivel legtöbbször mérnököket oktatott matematikára, számos olyan problémát oldott meg, ami a matematika alkalmazását vitte előre. Természetes, hogy élen járt a számítógépek alkalmazásában – mind az oktatásban, mind a gyakorlatban.
Obádovics J. Gyula önéletírásából bárki erőt meríthet, aki egyet ért azzal, hogy hittel, humanizmussal, humorral, hűséggel az élet minden nehézségén túl lehet jutni, és értéket lehet teremteni a munkában és az emberi kapcsolatokban egyaránt.

* E könyv fényes sikeréről lásd: Mészáros János: Hutyra-Marek-Manninger-Mócsy: Spezielle Pathologie und Therapie der Haustiere c. könyv létrejötte, diadalútja és az újabb kiadások megszűnése (az első kiadás centenáriuma alkalmából). Magyar Állatorvosok Lapja, 2005. 127. 4. 246-250. p.

Orbán Éva