A felfedező: Preisz Hugó (1860–1940)
Orvosdoktor, műtősebész, majd 1891-től 1906-ig a M. kir. Állami Bakteriológiai Intézet vezetője és a M. kir. Állatorvosi Akadémia, illetve a M. kir. Állatorvosi Főiskola tanára; a Magyar Tudományos Akadémia tagja, a bakteriológia tudományának a megalapítója hazánkban. (Forrás: Magyar Állatorvosi Panteon)
További elnevezések: Corynebacterium pseudotuberculosis, Bacillus pseudotuberculosis ovis, Bacillus pseudotuberculosis, Corynebacterium ovis, Preisz-Nocard-féle bacillus
Leírás: „Ezen bacillus szövetekből véve igen apró és finom, az orbáncz bacillusánál nem sokkal vastagabb, hossza vastagságának 1 ½–3-szorosa, de néha hosszabb, majdnem mindig egyenes, ritkán hajlott; festett készítményben néha szakadozottnak látszik, azaz festett és festetlen közök váltakoznak benne; néha kettő a csúcsán egymással összefügg…”
(A leírás és a kép forrása: Preisz Hugó: Bacillus pseudotuberculosis ovis. A juh álgümőkórjának bacillusa. In: Preisz Hugó: Bakteriológia. Budapest : Magyar Országos Állatorvos-Egyesület, 1899. XVIII. tábla, p. 293.)
“Preisz-Nocard-baktérium: a pseudotuberculosist okozó corynebacteriumok egyik neve.” „…pseudotuberculosis… ovium: juh álgümőkórja, a Corynebacterium ovium (Preisz-Nocard-bakteréium) okozta betegség, a kórokozó ezenkívül a lovak lymphangioitis ulcerosájának, a szm.-k pyelonephritis bacteriticájának és más gennyes folyamatoknak is okozója; a juhok pseudotuberculosisa a tőgyben, a bőralatti kötőszövetben, az ízületekben és a tüdőben, valamint más szervekben is fejl. multiplex tályogképződéssel járó idült betegség….”
(Forrás: Állatorvosi értelmező szótár. Szerk. Gallyas Csaba, Holló Ferenc. Budapest, Mezőgazdasági Kiadó, 1984. p. 610., p. 621.)
Év: 1891
Érdekesség: „1891-ben Preisz egy juhból származó két vesét vizsgált, melyek szabad szemmel tekintve igen hasonlítottak idűlt gümőkóros vesékhez, a mennyiben egész diónyi, tömött-sajtos, részben elmeszesedett góczokat tartalmaztak; ezen góczokból egy jellemő bacillust tenyésztett ki, mely kísérleti állatokban álgümőkórt létesített. Nocard ezen bacillust azonosnak tartja azzal, a mely a lovak lymphangoitis ulcerosa nevű betegsége alkalmával találtani szokott.”
(Preisz Hugó: Bacillus pseudotuberculosis ovis. A juh álgümőkórjának bacillusa. In: Preisz Hugó: Bakteriológia. Budapest : Magyar Országos Állatorvos-Egyesület, 1899. 292–293.)
„Kié ezen álgümőkór, nevezetesen az azt okozó baczillus felfedezésének érdeme? Ezen kérdés elől annál kevésbbé illik kitérnünk összehasonlító vizsgálataink alatt, minthogy bizonyos szerzők a más buvároktól származó adatokat kellő figyelemre egyáltalában nem méltatták….Miután a pseudotuborculosisra vonatkozó irodalmi adatok tudtom szerint valamennyiét összehasonlítólag áttekintettük: összegezzük azon eredményeket, illetőleg következtetéseket, amelyekhez összehasonlító tanulmányaink vezettek. … Összehasonlító kísérleteimhez Nocardnak épen azon bacillusát használtam, a melyet ő gümőkórra gyanús tehén orrváladékbáló nyert és 1889. tavaszán ismertetett, és a melyet későbben Charrin-Roger és Dor tenyészeteivel összehasonlítva, utóbbi szerzők baczillusával azonosnak mondott. Charrin és Roger, Dor és Nocard voltak tehát, kik a szóban forgó álgümőkór baczillusát Pfeiffer előtt tenyésztették és, ha nem is oly terjedelmesen mint utóbbi, leírták; ezt a prioritás kérdésének tisztázása érdekében felemlítendőnek véltem.
Azon fertőzeti betegségek, a melyeket alig 3 év alatt a legkülönfélébb helyeken és módokon chronologikus rendben felsorolva: Charrin és Roger, Dor, Nocard, Pfeiffer, Zagari és Parietti találtak, leírtak és részben eltérő névvel jelöltek (mint »Pseudotuberculose bacillaire«, »Tuberculose streptobacillaire«, »Tuberculose zoogléique«): egy és ugyanazon betegség, mert egy és ugyanazon baktérium, a fentebb közelebbről ismertetett baczillus által okoztatnak….”
(Preisz Hugó: A pseudotuberculosisnak juhban észlelt egy esetéről és a pseudotuberculosisról általában 2. Veterinarius, 1892. 15. 11. p. 491.)
Az arcképek forrásai:
Preisz Hugó https://konyvtar.univet.hu/panteon/egykep.php?abrazolasid=569&mit=3
Edmond Nocard by en:User:Rsabbatini – en:File:Edmond Nocard.jpg, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12492662
További irodalom:
Preisz Hugó: A pseudotuberculosisnak juhban észlelt egy esetéről és a pseudotuberculosisról általában 2. Veterinarius, 1892. 15. 11. 488–507.
Preisz Hugó: A pseudotuberculosisnak juhban észlelt egy esetéről és a pseudotuberculosisról általában 1. Veterinarius, 1892. 15. 10. 433–442.
Preisz Hugó: A pseudotuberculosisnak juhnál észlelt egy esetéről és a pseudotuberculosisról általában. Veterinarius, 1891. 14. 9. 437–453.
Dorella,F., Carvalho Pacheco, L.G., Oliveira, S., Miyoshi, A., Azevedo, V.: Corynebacterium pseudotuberculosis: microbiology, biochemical properties, pathogenesis and molecular studies of virulence. Veterinary Research, 2006. 37. 2. pp.201-218. (ff10.1051/vetres:2005056ff. ffhal-00903023) URL: https://hal.science/hal-00903023/document Letöltve: 2024.08.31.
Kótai István: Mit adtunk a világ állatorvos-tudományának? [Preisz Hugó]. Kamarai Állatorvos, 2012. 7. 3. 62-65.
Orbán Éva