Türelmetlen tehén 1951-ből

A türelmetlen tehén, Ludas Matyi karikatura 1951

Ludas Matyi című lap példája azt sugallja, hogy a történelmi fordulókat is könnyebb a humor segítségével átvészelni. 1867-ben, a kiegyezés idején „a magyar nép mulattató képes ujságaként” öt éven át jelent meg az élclap, amelynek szerkesztője börtönt is szenvedett egy Ferenc Józsefet ábrázoló karikatúra miatt. 1945 májusában, nem sokkal a II. világháború befejezése után szintén Fazekas Mihály hősének nevét kölcsönözte az a szatirikus hetilap, amely egészen a rendszerváltásig igen népszerű volt, lévén hosszú ideig az egyetlen a maga nemében.

Az 1951. november 22-i számban a Ludas Matyi egész oldalas „riportban” számol be az Agrártudományi Egyetem Állatorvosi Karán tett látogatásáról a „Le a bürokráciával!” rovat és „Egy rossz tanácselnök arcképe” után. A beszámolóból megtudhatjuk, hogy az egykori úri foglalkozásra most a munkás-paraszt származású (szakérettségis) fiatalok készülnek, és „Nagy feladat vár rájuk a mezőgazdaság szocialista átalakításában.” Nem feledkeztek meg a kar kiemelkedő eredményeiről: a baromfipestis leküzdéséről, amiért vállvetve harcoltak professzorok és diákok – a kulákok ellenében. Megemlékeztek Szkrjábin szovjet akadémikusról, aki „megmutatta az állatorvosi tudomány új útjait”. A kórtermi látogatás során kiderült, hogy itt található Közép-Európa legkorszerűbb röntgenkészüléke. A belklinika dolgozói pedig kéréssel fordultak a Jégért, a Tüker, a Sörgyárak és a többi vállalat kocsisaihoz, hogy pihenőnapokon is járassák a lovaikat, és csak fele adag takarmányt adjanak nekik.

A súlyos üzenetek mellett a humor nyilait elsősorban a diákokra lőtték ki, de finom kritika érte az akkoriban központosított – és a határidőket tartani képtelen – Jegyzetsokszorosító Irodát, a szakszervezeti faliújságot, a DISZ vezetőséget és a gödöllői Állami Gazdaságot is, amely többszöri levélbeli sürgetés ellenére több, mint másfél hónapig a klinikán felejtette „türelmetlen tehenét”.

A Ludas Matyi szerint a diákság legnagyobb problémája a notorius óramulasztás, az óra alatti alvás, a vizsgákon a mellébeszélés, az alkalmatlan diákszállás, a menzai sorállás és a sok tanulás. A riportból valahogy kimaradt, hogy néhány hónappal korábban 65 hallgatót zártak ki igazságtalanul származása vagy mondvacsinált fegyelmi problémák miatt a karról, és esetleg valamennyi hazai felsőoktatási intézményből. Visszavételükre a következő évben az önállóvá vált Állatorvostudományi Főiskola tett kísérletet, több-kevesebb sikerrel.

Orbán Éva

A teljes oldal itt olvasható: Ludas Matyi az Állatorvostudományi Karon, 1951

Eredeti megjelenés:  Orbán Éva: Türelmetlen tehén 1951-ből. Magyar Állatorvosok Lapja, 2018. 140. 12. 706.

A kép forrása a Ludas Matyi digitális változata az Arcanum Digitális Tudománytárban.