Bartha Adorján munkatársaival

Bartha Adorján és munkatársai

Az időutazás az egyik legegyszerűbb módja, hogy megnézzük a 100 évvel ezelőtti Állatorvosi Lapokat. 1923 decemberében Jármai Károly elnök a Magyar Országos Állatorvos Egyesület 100. szakülésén megállapította: „Minthogy a rohamosan fejlődő állatorvosi tudományok minden ága eseményszámba menő újításokkal bővült, az Tovább …

Sertések Kőbányán

Sertések Kőbányán - Üdvözlet Kőbányáról

Akár újévi köszöntésre is alkalmas lenne az a képeslap, amely 1900 körül két szálloda között egy szépen gömbölyödő sertéscsaládot ábrázol. A furcsa párosítás teljesen helyénvaló, hiszen ezek a szállodák fogadták a Kőbányára érkező sertéskereskedőket – ahogy 1871-ben hirdették – a Tovább …

Himlő elleni vakcinázás

Edward Jenner vaccinating patients against smallpox

Népi megfigyelés volt, hogy a fejőnők szinte soha nem himlőhelyesek. A 18. századi Európában 40–60 millió ember halálát okozta a himlő, és tudományos körökben is megfogalmazódott, hogy a tehénhimlő védelmet nyújthat ellene. 1796-ban került sor Edward Jenner (1749–1823) kísérletére, amelyben Tovább …

Marhavésztérkép a kiegyezés évéből

Zlamál Vilmos marhavész-abrosza (1867)

A kiegyezés nyitotta meg az utat az önálló magyar állategészségügyi szervezet kialakítása előtt. A feladat nem érte készületlenül Zlamál Vilmost, aki 1838-tól országos állatorvosként és a Közegészségügyi Tanács tagjaként már számos tervezetet kidolgozott, és lépéseket tett e cél érdekében. 1864-ben, akadémiai levelezőtaggá választása évében, a Tovább …

Könyvek a marhavészről

Zlamál Vilmos A marhavész és annak oltása...

Az állatorvosképzés a kezdetektől szorosan kapcsolódott az állat-egészségügyi szolgálathoz. A helytartótanács és az állati járványok elfojtásáért felelős orvosok támaszkodtak az állatorvosi tanintézet oktatóinak szakértelmére, tanácsaira. Így volt ez már Tolnay Sándor idejében is, aki többek között megjelentette magyar nyelven Wolsteinnek Tovább …