Minden nemzedéknek megvan a maga speciális szókincse, szlengje, amit csak a beavatottak, az adott korosztályok tagjai ismernek. Ezek a szavak vagy kifejezések a nemzedékek létszámának csökkenése következtében lassan-lassan ködbe vesznek, eltűnnek. Mentsük meg őket, ne legyenek az enyészet áldozatai! Szószedetünkben, kifejezés-gyűjteményünkben az Állatorvostudományi Egyetem hallgatóságának szlengszótárából csipegetünk, abból a szlengből amit ők használtak a XX. század utolsó harmadának évtizedeiben.
Először is fogalmazzuk meg: mi is az a szleng? A Wikipedia ezt írja: „A szleng olyan csoportnyelv, mely kis létszámú, sok időt együtt töltő, azonos foglalkozású vagy érdeklődési körű csoportokban születik, és fontos társas szerepet tölt be ezekben a közösségekben: erősíti az összetartozás érzését, és elkülöníti az adott közösséget a többitől”.
Dühöngő
A „Mária” pincéjében kialakított, kulturáltnak a legjobb akarattal sem nevezhető szórakozóhely, a nagy hétvégi „iszom-iszomok” színhelye. A józsefvárosi pincékre jellemző kellemes dohszag és a cigarettafüsttel kevert italbűz felejthetetlen illatorgiává vegyült, majd megült és megtapadt a falakon. Ebben a lebujban gyakran csendültek fel a pajzán vagy egyenesen pornográf állatorvos-nóták, mint például a Gólya, gólya hosszúlábú gólya vagy a Vörös bort ittam az este „művészi” átköltései.
A Mária utcai kollégium ma Kollégium Teréziánum néven a Kalocsai Iskolanővérek tulajdonában van, és benne a katolikus főiskolai és egyetemi hallgatók leánykollégiuma működik. Szegények, ha tudnák…
A Dühöngőnek a neve egy ideig még fennmaradt. A Marek József Kollégium kertjében állt egy faház, amely hasonló szerepet töltött be a kollégisták életében, mint illatos elődje. Ez az új Dühöngő tűzvész martaléka lett.
Kancaistálló
A Mária utcával párhuzamos utcácska volt a Makarenko utca, amely ma Horánszky névre hallgat. Ebben az utcában volt egy nővérszálló vagy egészségügyi szakképző iskola (pontosan nem tudom), amelyet a Mária utcai kollégium ifjai alig hímsovinisztaként a kancaistálló névvel illettek.
Körtanárúr
Azokat a körzeti állatorvosokat nevezték így, akik vállalták egy-egy diák nyári orvoslási gyakorlatának megszervezését és lebonyolítását.
Dr. Kótai István