In English Bizonyítékokon alapuló állatorvoslás (EBVM) : Továbbképző tanfolyam. Közread. RCVS Knowledge, ford. Orbán Éva. Budapest, 2023. URL: http://hdl.handle.net/10832/3680 A minőségbiztosítás (quality assurance, QA) és a bizonyítékokon alapuló (állat)orvoslás (evidence-based (veterinary)medicine, EBVM) ugyan egyaránt évszázadok óta része az orvosok és Tovább …
Kategória: Minőségi szempont
A képzés és az állatorvosi tevékenység minőségbiztosításával kapcsolatos kérdések.
Bizonyítékokon alapuló állatorvoslás (Evidence-Based Veterinary Medicine) : Továbbképző tanfolyam.
magyarul Bizonyítékokon alapuló állatorvoslás (EBVM) : Továbbképző tanfolyam. Publ. RCVS Knowledge, transl. Orbán Éva. Budapest, 2023. URL: http://hdl.handle.net/10832/3680 While both quality assurance (QA) and evidence-based (veterinary) medicine (EBVM) have been part of the practice of doctors and other professionals for Tovább …
Rövid adalék Bodó Imre professzor múlhatatlan érdemeinek felsorolásához
Domonkos Béla szobrászművész nagyon szeretett állatokról szobrokat készíteni. Még fiatalon járt a Mezőgazdasági Múzeumban, ahol nagyon megfogta a sok állatszobor látványa, melyeket Vastagh György készített. Negyven évvel később ő restaurálta Vastagh György szobrait, volt, amelyet darabokból rakott össze. Ennek a Tovább …
Kutyaagy-biobank – leghűségesebb társaink az életben, a halálban – és az öregedésben
Sándor Sára, Czeibert Kálmán, Salamon Attila, Kubinyi Enikő: Man’s best friend in life and death: scientific perspectives and challenges of dog brain banking. GeroScience, 2021. 43. 4. 1653–68. https://doi.org/10.1007/s11357-021-00373-7 Az ELTE Etológia Tanszék Szenior Családi Kutya Programjáról, amely a kutyák Tovább …
Minőségfejlesztés az állatorvosi praxisban
Rooke, F., Burford, J., Doorly, A., Gush, C., Brennan, M. L.: Developing consensus for definitions of key veterinary-specific quality improvement (QI) terms using an eDelphi-studymethod. Veterinary Record, 2021;e1174. https://doi.org/10.1002/vetr.1174 Az ún. praxismenedzsmentről már évtizedek óta sok szó esik a képzésben, Tovább …
Rangsor és érték – néhány gondolat
A különböző egyetemi rangsorokkal összefüggésben felmerült, hogy a képzés igazi értékmérője az, hogy a (friss) diplomás hogyan állja meg a helyét a gyakorlatban. Hogyan győződhet meg egy majdani munkaadó arról, hogy a diploma mögött valóban minden egyes új kolléga rendelkezik Tovább …
Hazai rangsorok – HVG 2022
A szokásokhoz híven 2021 novemberében megjelent a HVG Diploma 2022. Egyetemek és főiskolák rangsora [1] című melléklete. A Diploma 2022 melléklet szokás szerint az Oktatási Hivatal (EMMI OH-FIR) [2] adatbázisaira alapozva a szokásos metodika alapján állapítja meg az intézmények rangsorát. Tovább …
A Helyes Állatorvosi Gyakorlat (HÁGY) irányelvei*
A FVE által 2019-ben közreadott Európai állatorvosi magatartási kódex felváltotta „előzményét”, A Helyes Állatorvosi Gyakorlat irányelvei* (HÁGY) című dokumentumot. E sokéves irányelv magyarra fordítását azért tartjuk mégis időszerűnek, mert – mint a bevezetőben írják – „Ezen Irányelvek célja, hogy alapul Tovább …
Benchmarking
Benchmarking – az mi? A benchmarking egyike azoknak az idegen kifejezéseknek, amelyek jobb híján bekerültek a hazai vállalatirányítási, szervezési, minőségfejlesztési szaknyelvbe, mert nincs egyszavas magyar megfelelőjük. Ez kiderül az alábbi – a sokezerből ötletszerűen kiemelt – weblapokból is, amelyek kísérletet Tovább …
FVE Európai állatorvosi magatartási kódex*
Az FVE elnöke a következő szavakkal bocsátotta útjára az “Európai állatorvos magatartási kódex*” 2019-es verzióját: “Az állatorvosi praxisokkal kapcsolatos normák tudományos és etikai megalapozottságúak, és az elérendő célokhoz mérten objektíven igazolhatóak és arányosak. Ilyen standardokra szükség van az állatok egészsége és jóléte, a közegészségügy Tovább …