Volt egyszer egy hintalókiállítás, pontosabban – a díjazottaknak járó rozetta felirata szerint – a Hintaló-tenyésztő Országos Egyesület I. fajtabemutatójára került sor 1999-ben, az Equus Napok keretében, az Állatorvostudományi Egyetem Központi Könyvtárában. A versenyzők néhány napot a könyvtárban töltöttek, így a Tovább …
Kategória: Műalkotások, ábrák, kitüntetések
Az állatorvoslással, állattartással kapcsolatos műalkotások, művészi ábrák, kitüntetések
Rövid adalék Bodó Imre professzor múlhatatlan érdemeinek felsorolásához
Domonkos Béla szobrászművész nagyon szeretett állatokról szobrokat készíteni. Még fiatalon járt a Mezőgazdasági Múzeumban, ahol nagyon megfogta a sok állatszobor látványa, melyeket Vastagh György készített. Negyven évvel később ő restaurálta Vastagh György szobrait, volt, amelyet darabokból rakott össze. Ennek a Tovább …
Aujeszky Aladár emléktáblájának avatása
Emléktábla került Aujeszky Aladár egykori házára, a VIII. kerületi Harminckettesek tere 3. számú házra. Bár több professzorunk lakhelye ismert, ritka, hogy a lakó egyben a ház tulajdonosa is legyen. Ez volt az egész család otthona: a földszinten édesanyja, Aujeszky Lipótné Tovább …
Madárendokrinológiai szimpózium emlékérme
A modern ember számos egészségügyi problémája (cukorbetegség, elhízás, meddőség, környezeti ártalmak okozta betegségek stb.) az endokrinológiára, erre a holisztikus szemléletet igénylő szakterületre irányítja a figyelmet. Az Ebers-papirusztól (i. e. 1500 körül) kezdve, amely először utal a diabetes mellitusra, fokozatosan bővültek Tovább …
Csiszár Vilmos alkotása
Szelíd mosolyú, joviális ember néz ránk az ötven éve váratlanul elhunyt dr. Csiszár Vilmos ismert fényképéről, és a visszaemlékezések is arra utalnak, hogy szakmai elkötelezettsége és hatalmas munkabírása mellett a művészetek iránt érdeklődő, humánus ember volt, akitől a humor sem Tovább …
Koca Slavonicéből
A sertések háziasításának első nyomai a Fekete-tenger mellett élő halász népekhez vezetnek, ahol a halhulladék vonzotta a vaddisznókat. Az ember közelségéhez szokott állatok könnyű prédák lettek. A neolitikumból származó svájci cölöpépítmények körül talált leletek már a tenyésztésükről tanúskodnak. A disznók Tovább …
Égő istálló
Az istállótűz borzalmát, az állatok riadalmát és menekülését erőteljes képbe sűríti a lovak és lovas ütközetek ábrázolásában jeleskedő Adolf Schreyer festménye (Founding Collection, Gift of Charles and Emma Frye, 1952.154). A lángok időről időre felcsaptak a vidéki tehenészetekben, ólakban, aklokban Tovább …
Aranymacskák Tyumenyben
A 6000 éve velünk élő macskák megosztják az embereket. Már az is vita tárgya, hogy az első földművelők gabonaraktárait dézsmáló rágcsálók vonzása miatt maguk döntöttek-e úgy, hogy elviselik a közelségünket, vagy a kétlábúak próbálták őket magukhoz édesgetni. Az ókori Egyiptomban Tovább …
Az állatok egészségének szent őrei
Assisi Szent Ferenc az állatok legismertebb védőszentje. Hans Leu der Ältere (1460–1507), zürichi festő táblaképén azonban az állatok egészségét óvó másik három szentet örökített meg. Remete Szent Antal (251–356) jómódú családból származott. 20 évesen mindenét elosztogatta, és Jézus hívását követve Tovább …
The horse of Montfaucon
magyarul The horse, a creature representing beauty, strength, dignity, and a comrade in glorious battles, is a symbol of many veterinary schools from Texas to Kosice since it was the first species deserving veterinary care. But can a lame horse Tovább …